روز ملی دامپزشکی

اللهم صل علی محمد و آل محمد

فرارسیدن ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی

 را بر همه اساتید - همکاران و دوستان ارجمند تبریک عرض میکنم.

هرچند کمی بی وفا شدم و دارم وارد فیلد کاری دیگه ای میشم اما خودم رو همیشه عضوی از این خانواده بزرگ میدانم و از این بابت به خود میبالم .

--------------------------------------------------

امید که این روز مبدا و منشاء تصمیمات مناسب و تدبیرهای شایسته از سوی مدیران دامپزشکی و شروعی برای ارتقای شان حرفه ای و صنفی و شکوفایی علمی همکاران در این صنف و حرفه باشد.

آرزو می کنم که این روز سرمنشاء آشنایی بیشتر مردم با نقش حساس - مهم و تاثیرگذار دامپزشکان در بهداشت و سلامت جامعه باشد.

در سال 1369 شمسی به دنبال پیگیری و تلاش دامپزشکان برای اختصاص روزی از روزهای سال در تقویم رسمی کشور به نام روز دامپزشکی، جناب آقای دکتر حسن تاج‌بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره‌ ماندگار دامپزشکی و مؤلف کتاب‌های تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران ماه مهر را به عنوان ماهی شایسته به خاطر آغاز سال تحصیلی و روز چهاردهم را به یاد گوش روز که در ایران باستان روز مبارکی بود و در منابع اسلامی هم آمده است پیشنهاد و مطرح نبودند و از طریق مجار ذیربط چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی معین شد.

اولین مدرک دامپزشکی که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد و نوشته‌ای به خط هیروگلیف بر روی پاپیروس از مقابر مصری به دست آمده است در مورد بیماری‌های چهار پایان توضیح داده است.
حدود 2500 سال قبل از میلاد تشکیلات اداری منظمی در نواحی سومر و عیلام وجود داشته که نشان می‌دهد دامپزشک به عنوان یک شخصیت تخصصی به جراحی حیوانات به خصوص درمان شکستگی می‌پرداخته است.
معلم اول ارسطو نیز به گواه تاریخ به دامپزشکی نیز می‌پرداخته است و در زمینه در رفتگی مفاصل، هیدروپیزی  و صرع مطالبی آورده است. کزاز، مشمشه حاد، اختلالات ریوی، ذات‌الریه، نقرس، جذام و اسهال بیماریهای بوده که ارسطو در مکتوبات خود آورده است. همچنین خونبندی با آتش، درمان زخم‌ها به وسیله داغی، فتیله‌گذاری،  بخیه کردن، درمان فتق نافی، فیستول مقعدی و مهبلی و حتی برداشت تخمدان ماده خوک و شتر با شکاف دادن ناحیه زهار از جمله مواردی است که ارسطو به آن اشاره داشته است.

خدایا تا تو رو دارم چی کم دارم " من تو رو دارم پس ثروتنمدترینم ....

به کمک لینک زیر با وارد کردن شماره موبایل شخص مرد نظرتون مکان حضور شخص رو پیدا کنید !!!!:

http://www.themobiletracker.com/english/index.html

 

 

/ 4 نظر / 12 بازدید
یار آشنا

مخلصم دکتر جان بنده هم پزشک عمومی هستم یاعلی[گل]

زندگی جاریست...

سلام [تعجب][تعجب][تعجب] اومدم ببینم مطلب جدیدی گذاشتین یا نه , دیدم مطلب بالائی رو حذف کردین ![تعجب] چرا ؟![سوال]